Pierwsze spotkanie Liderów i Koordynatorów klastrów energii działających na terenie województwa śląskiego odbyło się w Bytomskim PECU-u 25 września.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klastrów z Bytomia, Bielska-Białej, Gliwic, Katowic, Orzesza, Rudy Śląskiej, Rybnika, Rydułtów, Siemianowic, Tychów, Wodzisławia Śląskiego, Zabrza i Żywca, pracujących nad programem B 2.2.2 Ministerstwa Klimatu i Środowiska – działania przedinwestycjne dla społeczności energetycznych w ramach KPO.
Łukasz Piotr Szelag Ekspert ds. komunikacji Krajowej Izby Klastrów Energii przedstawił perspektywy rozwoju klastrów w PL a także innowacje w ramach rozwoju OZE, w tym te zwiążane z elektromobilnością. Podkreślił udział polskich firm w segmencie produktowym, projekt auta dostawczego eVAN czy autobusu elektrycznego Pilea.
Joanna Tokarczuk, Wiceprezes WKlaster, podzieliła się doświadczeniami w opracowywaniu programów działania, co jest najistotniejszą częścią tworzonych w ramach programu B2.2.2 koncepcji klastrów, co stanowiło asumpt do dyskusji nad przyszłością klastrów energii w Polsce a także wymiany praktycznych uwagi związanych z wnioskami o płatność w programie MKliŚ.
Krzysztof Ćwichon Pełnomocnik Zarządu ds. Klastra i Transformacji Energetycznej PEC Bytom przedstawił wizję odejścia od tradycyjnej energii do zielonego miasta bezpiecznego energetycznie, z uwzględnieniem intensywnego rozwoju pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Michał Mroskowiak, Artur Tyński z XOOG Klastry Energii, podzielili się doświadczeniami koordynowanych klastrów w tworzeniu koncepcji w ramach programu B2.2.2, zaprezentowali szczegóły techniczne wniosku o płatność w programie B2.2.2
Maciej Gacoń, Tomasz Mirowski, LIETPOL SA oraz Green Coalition, zaprezentowali zrealizowany wspólnie i oddany do użytku przed kilkoma tygodniami projekt kogeneracyjnej instalacji do produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu z źródła geotermalnego z wykorzystaniem technologii ORC, mikroturbiny wodnej, magazynów energii oraz ciepła, instalacji PV i ładowarek samochodów elektrycznych. To pierwsze w Europie zastosowanie połączenia tych technologii.
PREZENTACJE – otwierają się w nowym oknie przeglądarki
Łukasz Szeląg – prezentacja 25.09.2024
Joanna Tokarczuk – programy działania w koncepcjach klastrów w programie B2.2.2
Koncepcja rozwoju Klastra Innowacji Energetycznych w Bytomiu – prezentacja założeń koncepcji oraz działań w programie B2.2.2
XOOG Klastry Energii – prezentacja szczegółów wniosku o płatność w programie B2.2.2
Termy Chochołowskie – prezentacja realizacji wykonanej przez LIETPOL SA
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
W przypadku problemów technicznych prosimy o kontakt:
Krzysztof Ćwichoń +48323887350, kcwichon@pec.bytom.pl




